Gi̇rne Üni̇versi̇tesi̇ Di̇ş Heki̇mli̇ği̇ Fakültesi̇ Beyaz Önlük Gi̇yme Töreni̇ Konuşmasi


Sayın Rektörüm,Tabibler Birliği Başkanım Rektör Yardımcılarım,Genel Sekreterim Sayın Dekanlar, Değerli Öğretim Üyeleri, sevgili öğrenciler ve değerli aileleri… Fakültemizin yeni öğretim yılında, Diş Hekimliği fakülteleri için geleneksel olan “Beyaz Önlük Giyme Töreni”ne hoş geldiniz.

Kuzey Kıbrıs Türk Cumhuriyeti’ nin en güçlü üniversitesi Yakın Doğu Üniversitesi’ni yaratan, geliştiren, dünya standartlarına ulaştıran ve yakın geçmişte de Girne Üniversitesi’ni Türkiye, Kuzey Kıbrıs ve dünya gençlerine çağdaş bir eğitim alma amacıyla kazandıran Yakın Doğu Üniversitesi Kurucu Rektörü Dr. Suat Günsel Hocamıza ve Günsel ailesine şükranlarımı sunuyorum.

Değerli öğrenciler; üniversite yerleştirme sınavında, akranlarınızın arasında büyük başarılar elde ederek fakültemizde okumaya hak kazandınız. Hekimlik mesleğinin yüceliğini kavrayarak bu tercihi yaptığınız için hepinizi candan kucaklıyorum.

Diş Hekimliği sanat ve bilimin birleştiği ve kazanılan yetinin insan üzerinde icra edildiği çok özel bir meslektir. Bugün bu sürece, beyaz önlüklerinizi giyerek başlayacaksınız. Beyaz; temizliğin, saflığın, arınmışlığın sembolüdür. Tıbbın altın kuralı olarak bilinen ‘’önce zarar verme’’ ilkesine de bağlı kalarak, bugün giydiğiniz beyaz önlükleri, meslek hayatınız boyunca hekimliğe leke sürmeden koruyacağınıza inanıyorum. Sizler aldığınız eğitimle bunu başaracaksınız.

2017’de çıktığımız onurlu yolculuğumuzda, hedeflerimize başarıyla ulaşarak ilerlemenin mutluluğu, bizleri daha da istekli ve heyecanlı bir noktaya taşımaktadır.
Her yıl, eğitim kadromuza değerli öğretim üyelerimizi katarak, laboratuvar donanımlarımızı son teknolojiye yükselterek, eğitim hastanemizin kapsamını genişleterek, dünya standartlarında güncellemelerimizi yaparak, Kıbrıs Adası’ndaki avantajlar ile birlikte, üst düzey çağdaş eğitim ve öğretimimizi sürdürmeye devam etmekteyiz.
Bu motivasyon ile sizleri en iyi şekilde yetiştirmek üzere eğitimin her alanına bireysel katılım yapacağınız interaktif, dinamik ve üst düzey çağdaş bir programı özenle hazırlamış bulunmaktayız.

Değerli veliler, sizleri de böyle başarılı gençler yetiştirdiğiniz için tebrik ederim. Bugünden sonra evlatlarınız, bizim de evlatlarımızdır. Hedefimiz; Atatürk ilkelerini özümsemiş, saygı, sevgi, dürüstlük, eşitlik gibi evrensel değerlere bağlı; cesur, mükemmellik arayışı içinde olan ve hep daha iyiye ulaşmak uğruna hiçbir koşulda pes etmeyen; bireysel değil, içinde bulunduğu topluma da hizmeti benimseyen hekimler yetiştirmektir. Tabii ki, bu özellikleri kazandırabilmek uğruna onları yoracağız. Çünkü Diş Hekimliği, sadece dişe ait bilgilerden oluşan bir branş olarak algılanmamalı, adından da anlaşılacağı gibi hekimliğin gerektirdiği temel tıp bilgileri üzerine inşa edilen, diş ve çevre dokulara ait bilgilerin tabii ki daha da ayrıntılı verildiği, bunlara ilave olarak bir sanat dalının icrasını mümkün kılabilecek becerinin, disiplinli bir usta-çırak ilişkisi ile kazandırıldığı üst düzey bir donanımdır.
Dolayısıyla; düzenli, planlı, ve bir sistem dahilinde çalışmak zorunluluktur. Yavrularımızın bu bilinç ile hareket edeceklerine eminim. Bu süreçte, biz akademik kadromuz olarak bilimsel ve teknik donanımımızı sevgiyle harmanlayarak gereken maksimum desteği özenle vereceğiz.

Beş yıl sürecek olan bu dinamik eğitim ve öğretim sonrasında onları, sizlere tam olarak yetişmiş birer Diş Hekimi olarak teslim edeceğiz ve yine o gün, böyle güzel ve hatta daha da coşkulu bir tören ile Hekimlik cübbelerini giymelerinin gururunu hep beraber yaşayacağız.

Bugün, 22 Kasım Diş Hekimliği Günü. Bu günün tarihçesine (kısaca) baktığımızda, 1909 yıllarına kadar Diş Hekimliği’ ne ait eğitimlerin Tıbbiye çatısı altında, genel tıbbiye eğitiminin kapsamında ve tabii ki sınırlı bir seviyede verildiğini görmekteyiz. Diş Hekimliği eğitiminin, bu çerçevede sınırlı kalmaması gerektiğini o tarihlerde gören eğitimciler, ilk olarak 22 Kasım 1908 yılında girişimlerde bulunmuş ve verilen çabalar sonucu Diş Hekimliği eğitiminin, “Dişçilik Mektebi” adı altında ayrı bir eğitim kurumu olarak oluşturulmasını başarmışlardır.

Bu nedenle her yıl, 22 Kasım Diş Hekimliği Günü ve ilgili hafta Toplum Ağız ve Diş Sağlığı Haftası olarak kutlanmaktadır.
Bilimsel Diş Hekimliğinin 115. yılını kutladığımız bu anlamlı günü, sizlerin Diş Hekimliği’ne adım atma coşkusu ile taçlandırmayı amaçladık…

Eminim, bir yaşam tarzı olan hekimlik seçiminiz için.. bu özel günde giyeceğiniz beyaz önlükler, hayat boyu sürdüreceğiniz meslek hayatınızın unutulmaz bir anısı olarak hafızalarınızda kalacaktır.

Bu gün, bu anlamlı törenimize iştirak ederek bizleri onurlandıran tüm hocalarımıza saygı ve teşekkürlerimi sunuyorum.Son olarak törenimizin hazırlanmasında emeklerini esirgemeyen arkadaşlarımıza ve bugün bizlerin yanında olan velilerimize de candan teşekkür ediyorum. Saygılarımla…